Nový stavební zákon v kompletní platnosti

Nový stavební zákon v kompletní platnosti

K 1.7.2024 nabyla účinnosti poslední část zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon a je tak platný v celém rozsahu. Mezi hlavní změny patří níže vypsané.

Nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. (dále „NSZ“) přináší zásadní změny ve stavebním právu. Důležitou součástí legislativních změn je také zákon č. 148/2023 Sb. o jednotném environmentálním stanovisku a připravované prováděcí předpisy. NSZ nabývá účinnosti 1. ledna 2024, přičemž přechodné období potrvá do 30. června 2024.

Během přechodného období se pro územní plánování a povolování staveb (s výjimkou vyhrazených staveb) nadále použije dosavadní právní úprava podle stavebního zákona č. 183/2006 Sb. Od 1. července 2024 se začne nový stavební zákon uplatňovat v plném rozsahu.

Základní pojmy a druhy záměrů

NSZ zavádí nový pojem „záměr“, který zahrnuje vše, co podléhá povolování – stavební (stavby, soubory staveb) i nestavební záměry (např. dělení pozemků nebo změna využití území). Rozdělíme záměry do čtyř kategorií: drobné, jednoduché, vyhrazené a ostatní stavby. Každá kategorie má svá specifická pravidla týkající se povolení, kolaudace a možnosti realizace stavby svépomocí.

Řízení o povolení záměru

NSZ nahradí dosavadní dvojí řízení (územní a stavební) jednotným řízením o povolení záměru. Povolení záměru bude platné 2 až 5 let, s možností prodloužení na 10 let, pokud začne realizace stavby v době platnosti povolení. NSZ stanovuje stavebním úřadům lhůty: po podání žádosti má stavební úřad 10 dnů na vyzvání k odstranění vad a 60 dnů (u jednoduchých staveb 30 dnů) na vydání povolení. Tuto lhůtu lze prodloužit až o 60 dnů.

Kolaudační řízení

NSZ nově vydá kolaudační rozhodnutí místo kolaudačních souhlasů. Drobné stavby nepodléhají kolaudaci. Z jednoduchých staveb se kolaudují pouze stavby pro bydlení a rodinnou rekreaci, podzemní stavby, garáže a stavební úpravy pro změny v užívání části stavby.

Černé stavby

NSZ rozšiřuje důvody pro nařízení odstranění stavby. Stavební úřad nařídí odstranění stavby, pokud nedokončí stavbu v době platnosti povolení nebo ji neprovede v souladu s platným územním plánem. Dodatečné povolení lze získat pouze pro stavby povolitelné dle § 193 NSZ, které nevyžadují výjimku ze zákazu dle jiného právního předpisu ani výjimku z požadavků na výstavbu.

Hmotné stavební právo

Nový stavební zákon poprvé upravuje hmotné stavební právo. Stanovuje obecné zásady pro požadavky na výstavbu, které budou podrobněji specifikovány v prováděcích předpisech. Tyto předpisy odkazují na technické normy, jež Ministerstvo pro místní rozvoj zpřístupní zdarma. Praha, Brno a Ostrava mají možnost vydat vlastní městské stavební předpisy.

Jednotné environmentální stanovisko

Jednotné environmentální stanovisko nahradí až 26 různých správních aktů týkajících se životního prostředí. Při podání žádosti o povolení záměru tak můžete získat veškerá potřebná rozhodnutí a stanoviska v jedné ucelené formě.

Digitalizace stavebního řízení

Chystá se spuštění nových informačních systémů, včetně portálu stavebníka a národního geoportálu územního plánování. Portál stavebníka umožní digitální komunikaci se stavebními úřady a podávání žádostí. Národní geoportál územního plánování poskytne přístup k územně plánovací dokumentaci a umožní podávání připomínek k návrhům územních plánů.

Dopravní a energetický stavební úřad

Nově vznikl Dopravní a energetický stavební úřad, který bude na prvním stupni rozhodovat o vyhrazených stavbách.

Územní plánování

Nový stavební zákon zavádí celostátní nástroje, jako je územní rozvojový plán a politika architektury a stavební kultury ČR. Zároveň ruší rozdíl mezi námitkami a připomínkami k územním plánům – nově lze podávat pouze připomínky.

Plánovací smlouvy

Nově zavedené plánovací smlouvy s obcemi budou mít charakter veřejnoprávních smluv, což umožní jejich přezkum a případné zrušení nadřízeným orgánem.

Předběžná informace

Nový stavební zákon ukládá stavebním úřadům povinnost bezplatně poskytovat informace o podmínkách využití území, nutnosti povolení a kolaudace, a také o kritériích, která budou při posuzování žádostí zohledňována.

Co je cílem?

Nový stavební zákon přináší řadu změn zaměřených na zjednodušení a urychlení stavebních procesů. Přesto je při zavádění nových pravidel nutné počítat s určitými výzvami. Věříme však, že vše proběhne hladce a bez větších komplikací.